Przejdź do treści
DSC_3482-scaled.jpg
01
Ruiny Zamku w Tworkowie
Parkowa, 47-451 Tworków

Jest to dawna siedziba Reiswitzów i Tworkowskich, wzniesiona prawdopodobnie w II połowie XVI wieku na fundamentach zamku średniowiecznego. W 1872 roku obiekt został gruntownie przebudowany przez architekta Heidenreicha w stylu neorenesansowym. W wyniku tej przebudowy została zniszczona pierwotna bryła architektoniczna przez wybudowanie w 1872 roku wysokiej wieży w skrzydle zachodnim. Trójskrzydłowa budowla została wzniesiona na planie zbliżonym do podkowy, przy czym część środkowa (północna) posiada wybrzuszenie w kierunku południowym z dwoma skrzydłami po bokach, obejmującymi dziedziniec otoczony dwukondygnacyjnymi arkadami. Zamek uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej i nigdy nie został już odbudowany. Ruiny są otwarte od 10.00 do 19.00.

IMG_1028-scaled.jpg
02
Kościół Rzymskokatolicki
pw. św. Piotra i Pawła
Główna, 47-451 Tworków

Kościół usytuowany przy ul. Głównej. Został wybudowany w latach 1691-94 przez Jana Zellera z Opawy, po spaleniu poprzedniego kościoła w 1676 roku. Stanowi jedno z najcenniejszych dzieł architektury barokowej na terenie ziemi raciborskiej. Jest to obiekt jednonawowy, orientowany, posiadający wieżę z dwoma przybudówkami po bokach. We wnętrzu znajduje się późnobarokowa polichromia, iluzjonistyczna, pochodząca z 1749 roku, która została w znacznej części zatynkowana podczas odbudowy kościoła w 1948 roku ze zniszczeń wojennych.

DSC7412-scaled.jpg

W kościele znajduje się niepowtarzalna w skali europejskiej ekspozycja 11 ozdobionych trumien i sarkofagów miejscowych możnowładców z rodu Reiswitzów i Wilczek. Reiswitzowie musieli uzyskać zgodę cesarzy Ferdynanda III i Leopolda I na pochówek w katolickim kościele. Eksponaty pochodzą z krypty pod tzw. babińcem, którą otwarto w 1993 roku, a w 1994 roku zostały wpisane do rejestru zabytków. W sarkofagu z partiami złoconymi pogrzebano Ewę Wilczek, a jej mąż Wacław Reiswitz spoczął w cynowo-ołowianej trumnie, która zachowała się jedynie w fragmentach. Pozostałe trumny ozdobione są polichromią olejną, z nakładanymi elementami odlewanych elementów. Na niektórych dziecięcych trumnach widoczne są malowane z natury różnobarwne kwiaty, a na sarkofagu Johanny Henrietty umieszczono parę tulipanów i róż oraz pyzate, uśmiechnięte aniołki.

DSC_0417-scaled.jpg
04
Kościółek św. Urbana
47-451 Tworków

Kapliczka położona w odległości około 2 km na zachód od Tworkowa. Została wzniesiona w 1779 roku w miejscu poprzedniej kapliczki, uszkodzonej w 1687 roku. Jest to obiekt zbudowany w stylu późnobarokowym, do którego w 1869 roku dobudowano wieżyczkę. Wewnątrz znajduje się rokokowy ołtarz ze współczesnym obrazem przedstawiającym św. Urbana, widok wsi i postacie fundatorów. Ambona pochodzi z końca XVIII wieku i jest połączona emporą loży kolatorskiej. Obok kościółka grzebano najpierw tworkowian wyznania protestanckiego, podczas epidemii cholery grzebano tam ofiary tej strasznej choroby. W ostatnich latach kaplica została poddana gruntowej renowacji poprzez: wymianę więźby, pokrycia dachowego, wieży dzwonowej, wymianę tynków, wykonanie izolacji oraz dokonanie konserwacji ołtarza głównego wraz z całym wyposażeniem kaplicy. Wykonano również renowację krzyża znajdującego się w sąsiedztwie kaplicy, którego fundatorami byli Joseph i Marianna Wolnik.